Aziz Atik AOL 2000+8
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aziz Atik AOL 2000+8

Aziz Atik Anadolu Öğretmen Lisesi Forumu

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Alphonse Capone(al Capone)

YazarMesaj
AkHiLLeUs
EMEKLİ
EMEKLİ
AkHiLLeUs

Alphonse Capone(al Capone) Empty
MesajKonu: Alphonse Capone(al Capone)   Alphonse Capone(al Capone) EmptyCuma Eyl. 26, 2008 1:13 pm

Alphonse Capone (kısaca Al Capone, okunuşu: Alkapon), (d. 17 Ocak 1899, New York – ö. 25 Ocak 1947, Florida). İtalyan asıllı mafya lideridir.

Amerikan ekonomisinin zor günler yaşadığı 1930'larda güç kazanmaya başlayan Al Capone dönemin yasakları ve bu yasakların doğurduğu fırsatları son derece profesyonel yöntemlerle karşılamış, böylece hem maddi hem de politik güçlerini artırmıştır.

Büyük Buhran yıllarında neredeyse hükümet kadar söz sahibi olan ünlü gangster Al Capone suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştır;

Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.

Al Capone'un işlediği en kanlı olay rakibi Bugs Moran çetesinden 7 kişiyi polis kiyafeti giymiş adamlarına öldürttüğü katliamdır. Amerika'da çok meşhur olmuştur. Kartvizitinde "Kullanılmış Mobilya Satıcısı" yazan Al Capone, 17 Mayıs 1929'da ruhsatsız silah taşımaktan bir yıl hapis cezası yedi.

İşlediği diğer suçlardan dolayı bir türlü yakalanamayan Al Capone, vergi kaçakçılığından 22 Ekim 1931 tarihinde 11 yıl hapis cezası aldı ve Alkatraz Hapishanesi'ne girdi. Hapishaneden çıktıktan sonra 1947 senesinde öldü. Alcatraz hapishanesindeki şartlar sebebiyle çok sert bir insandan oldukça bir yumuşak bir insana dönüştü. Bu yüzden hapishaneden sonra Chicago Outfit'in başına yeniden geçemedi ve ölümüne kadar Florida'da sakin bir hayat yaşadı.

* Al Capone'nin en az onbeş bin adamı olduğundan bahsedilir.

Gençliği:
Alphonse Capone(al Capone) 100px-Capone_Teenager

Alphonse Capone(al Capone) %7B8A9F2F1D-6669-4DF7-83CA-C63108329670%7DAlphonse Capone(al Capone) Capone1
https://aztik.yetkin-forum.com

Alphonse Capone(al Capone)
1 sayfadaki 1 sayfası